З наступного року в Україні може запрацювати класичний суд присяжних, – Мін’юст

Міністерство юстиції України розробило два законопроєкти, ухвалення яких забезпечить запровадження в країні класичного суду присяжних. Про це розповів заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук.  • 2019.08.470х200

Заступник Міністра юстиції України зауважив, що хоч у Конституції України передбачена можливість участі народу у здійсненні правосуддя через присяжних, принцип їхньої роботи в нашій країні досі спирається на радянську практику. Для формального виконання цієї норми Конституції суд народних засідателів у 2012 році перейменували на суд присяжних, але фактично цей інститут не є судом присяжних у класичному розумінні.

«Положення Конституції в частині суду присяжних необхідно повністю реалізувати. Недостатньо лише перейменувати суд народних засідателів на суд присяжних. Необхідно чітко розділити встановлення судом присяжних питання винуватості-невинуватості та ухвалення юридичних рішень професійним суддею», – розповів Олександр Банчук.

Як повідомив заступник Міністра юстиції, один із розроблених законопроєктів передбачає внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо формування списку присяжних. Другий передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та до закону про Державний реєстр виборців. Ці законопроєкти покликані забезпечити незалежність присяжних від головуючого судді на законодавчому рівні, що дозволить підвищити якість та ефективність роботи органів досудового розслідування та посилити змагальність сторін у процесі.

Відповідно до законопроєкту, суд присяжних здійснюватиме колегія із 7 присяжних. Суд присяжних засідатиме окремо і ухвалюватиме не вирок, а вердикт. Для цього присяжні мають відповісти на такі питання: чи була подія злочином та чи винен підсудний у вчиненні злочину.

Присяжних пропонують набирати за списками виборців. Такий механізм буде означати фактично не право громадянина бути присяжним, а обов’язок. При цьому завдання держави полягає у тому, щоб створити умови аби обов’язок був достатньо почесним, а за його виконання люди отримували компенсацію.

На сьогодні перелік присяжних затверджують місцеві ради за згодою самих громадян, які захотіли стати присяжними. Саме з цієї причини в Україні бракує присяжних. За такого порядку вони невмотивовані, що призводило до відкладання і зриву судових процесів.


Джерело статті: “https://portal.lviv.ua/news/2020/01/21/z-nastupnoho-roku-v-ukraini-mozhe-zapratsiuvaty-klasychnyj-sud-prysiazhnykh-min-iust”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя